Нас оточує багато предметів, здатних видавати звуки. Наприклад, музичні інструменти: скрипка, гітара, віолончель, флейта, сопілка… То, що ж таке звук?
Звук — коливальний рух частинок пружного середовища, що поширюється у вигляді хвиль у газі, рідині чи твердому тілі. У вузькому значенні терміном звук визначають коливання, які сприймаються сенсорною системою тварин і людини.
Органи слуху людини сприймають звуки у відносно вузькому частотному діапазоні. Слуховий апарат багатьох тварин сприймає звуки в значно ширшому інтервалі частот. В загальному випадку цим терміном визначається процес поширення збурень в різних за фізичними властивостями середовищах, в яких відновлювальною силою, що намагається повернути збурену частинку в положення рівноваги, є сила пружності. Хвильові збурення, що визначаються як звук є об'єктивною реальністю і існують незалежно від сприйняття їх будь-якими живими істотами.
Збудження звукових хвиль
Якщо довгу сталеву лінійку затиснути в лещатах або щільно притиснути до краю столу, то, відхиливши кінець лінійки від положення рівноваги, ми порушимо її коливання (рис. а). Але ці коливання не будуть сприйматися нашим вухом. Проте, якщо вкоротити виступаючий кінець лінійки (рис. б), то ми виявимо, що лінійка почне звучати. Справа тут ось в чому:
Пластина в ході коливань вздовж нормалі до неї стискає прилеглий до однієї з її сторін шар повітря і одночасно створює розрідження з іншого боку. Ці стиснення і розрідження чергуються в часі та поширюються у обидві сторони у вигляді пружних поздовжніх хвиль. Одна з них досягає нашого вуха і викликає поблизу нього періодичні коливання тиску, які впливають на слуховий апарат. Вухо людини сприймає у вигляді звуку коливання, частота яких лежить в межах від 17 до 20 000 Гц. Такі коливання називаються акустичними.
Акустика — це вчення про звук. Чим коротше виступаючий кінець лінійки, тим більше частота його коливань. Тому ми й починаємо чути звук, коли виступаючий кінець сталевої лінійки стає досить коротким.
Будь-яке тіло (тверде, рідке або газоподібне), нестійке зі звуковою частотою, створює в навколишньому середовищі звукову хвилю.
Який діапазон інфразвуку?
ВідповістиВидалитиЧастота коливань інфразвуку знаходиться в діапазоні від 0 Гц до 20 Гц.
ВидалитиЧим відрізняється шум від білого шуму?
ВідповістиВидалитиРізниця між шумом та білим шумом в тому, що в коливаннях білого шуму спектральні складові розміщуються рівномірно по всьому діапазоні, а в шумі хаотично.
ВидалитиУ якому середовищі звук поширюється у вигляді поперечної хвилі?
ВідповістиВидалитиЗвук поширюється у вигляді поперечної хвилі лише у твердих тілах.
Видалити