Більшість звуків, які зустрічаються в природі складні, тобто є суперпозицією (сумою) хвиль різної частоти. Суперпозиція хвиль різної частоти надає чутному звуку забарвлення, яке називають тембром.
За частотними характеристиками акустичної хвилі розрізняють:
- простий тон — синусоїдні коливання. Звукові коливання простого тону в достатньо хорошому наближенні випромінюють звукові генератори і камертон
- складний тон
- гармонічний — визначеної звуковисотності, що складається з основного тону та обертонів. Звуки такого спектрального складу дають музичні інструменти. Тембр звуку, тобто співвідношення обертонів та основного тону надає кожному музичному інструменту своє характерне звучання.
- негармонічний — приблизно визначеної звуковисотності, що складається з основного тону та негармонічних обертонів
- негармонічний — приблизно визначеної звуковисотності, що складається з основного тону та негармонічних обертонів
- шум
- білий шум — хаотичні коливання, спектральні складові розміщуються рівномірно по всьому діапазону
- кольоровий шум — хаотичні коливання, спектральні складові розміщуються нерівномірно по всьому діапазону, як правило з поступовим зменшенням інтенсивності від низьких до високих частот
Звукові хвилі в різних середовищах
Найчастіше звукові хвилі досягають наших вух по повітрю. Досить рідко ми опиняємося зануреними цілком, разом з вухами, у воду. Але, звичайно, повітря не має яких-небудь особливих переваг в порівнянні з іншими середовищами в сенсі можливості поширення в ньому звукових хвиль. Звук поширюється у воді і твердих тілах. Пірнувши з головою під час купання, ви можете почути звук, наприклад, від удару двох каменів, виробленого у воді на великій відстані.
Добре проводить звук земля. Російський історик Н. М. Карамзін повідомляє, що Дмитро Донський перед Куликівської битвою, приклавши вухо до землі, почув тупіт копит кінноти противника, коли вона ще не була видна.
Якщо піднести впритул до вуха кінець довгої дерев’яної лінійки і злегка постукати по іншому її кінці ручкою, то буде чітко чутний звук. Відсунувши ж лінійку трохи від вуха, ви виявите, що звук майже перестає бути чутним. У вакуумі звукові хвилі поширюватися не можуть. Для доказу цього можна, наприклад, електричний дзвінок помістити під купол повітряного насоса. У міру того, як тиск повітря під куполом зменшується, звук буде слабшати до тих пір, поки не припиниться зовсім.
Погано проводять звук такі матеріали, як повсть, пористі панелі, пресована пробка і т. д. Ці матеріали використовують для звукоізоляції, тобто для захисту приміщень від проникнення в них сторонніх звуків.
Немає коментарів:
Дописати коментар